Mød din behandler: Emilie Aldershvile

Alle kosmetiske sygeplejersker hos N’AGE er specialuddannede eksperter i at skabe naturlige resultater, der passer til lige præcis dig. Vores brede behandlingsportefølje kan virke uoverskuelig, hvis man overvejer en kosmetisk behandling – derfor har vi spurgt nogle af vores kosmetiske sygeplejersker, hvilke behandlinger de selv ikke kan undvære, hvordan de plejer deres hud til daglig, og hvad deres bedste råd er til dig, som overvejer en kosmetisk behandling. I dag tager skønne Emilie Aldershvile scenen og deler ud af sine egne erfaringer og faglige viden!

Emilie Aldershvile

Alder: 32 år

Børn: En lille dreng på knap ét år

Klinik: N’AGE Kongens Nytorv

Hudtype: Grov hudstruktur med tendens til urenheder

Hvilken behandling ville du aldrig kunne undvære?

“Den mest uundværlige behandling for mig er botox i panden og mellem brynene. Det er nu, at rynkerne begynder at vise sig så småt, og derfor vil jeg gerne komme dem i forkøbet. Derudover knuselsker jeg også Fraxel i kombination med IPL. Den kombination giver nemlig både glød, ensartethed og er god til min lidt grovere hudstruktur.”

Hvad er dit bedste hudplejetip?

“Mit bedste tip, som jeg også selv gør brug af, er at rense sin hud, et stykke tid inden man går i seng. På den måde er man ikke så træt, at man ikke orker den store hudplejerutine. Jeg gør det nogle gange, lige efter at jeg har spist, eller i hvert fald et par timer før jeg skal i seng.

Ud over mit rensetip er der jo det ultimative hudplejetip: Du skal huske at bruge solcreme – hele året! Solens stråler er hudens værste fjende, fordi den fremmer pigmentering, rynker og forværrer udseendet på ar. Det kan du komme i forkøbet ved at bruge solcreme dagligt!”

Emilies hudplejerutine

Morgen

  1. Exfoliating Cleanser
  2. Exfoliating Polish
  3. Complexion Renewal Pads
  4. Daily Power Defense
  5. H.A. Intensifier
  6. Youth Eye Complex
  7. Smart Tone Broad Spectrum SPF50
Exfoliating Cleanser / Exfoliating Polish / Complexion Renewal Pads / Daily Power Defense / H.A. Intensifier / Youth Eye Complex / Smart Tone Broad Spectrum SPF50

Aften

  1. Exfoliating Cleanser
  2. Complexion Renewal Pads
  3. Active Serum
  4. Wrinkle + Texture Repair
  5. Youth Eye Complex
Exfoliating Cleanser / Complexion Renewal Pads / Active Serum / Wrinkle + Texture Repair / Youth Eye Complex

Hvad er dit ultimative favoritprodukt?

“Mit nye favoritprodukt er helt sikkert Active Peel System! Jeg prøvede først en enkelt, og nu har jeg bestilt hele sættet hjem. Den dybdegående kemiske eksfoliering giver simpelthen den flotteste glød – med det samme! Derudover vil jeg lige slå et slag for Complexion Clearing Masque, der er et fantastisk produkt til hud med tendens til urenheder. Jeg bruger den også som spot treatment, hvis jeg lige får en enkelt bums – så er den væk igen dagen efter.”

Emilies bedste råd til dig, der overvejer en kosmetisk behandling

“Mit bedste råd er, at hvis du overvejer en kosmetisk behandling, så book en konsultation hos os, så du kan høre, hvad mulighederne er. Samtalen er både gratis og uforpligtende, og så handler den bare om, hvad du kunne tænke dig, og hvad vi vil kunne gøre ved det – helt stille og roligt.

Det er helt normalt at have mange tanker frem og tilbage omkring en kosmetisk behandling, men det er jo det, vi er her for. Vi prøver aldrig at prakke dig noget på, som du ikke ønsker eller har brug for.”

Tak til vores mange glade kunder

5
4 timer siden
Skinpen og Botox behandling
Jeg fik en SkinPen-behandling i fødselsdagsgave og tilvalgte Botox i bekymringsrynken. Begge behandlinger gav et...
Christina rasmussen
5
17 timer siden
Altid god vejledning og behandling
Altid god vejledning og behandling ...
Sara
5
1 dag siden
Fantastisk oplevelse!
Fantastisk oplevelse! Personalet er helt utrolig søde, imødekommende og ekstremt kompetente. Man føler sig virkelig...
Louise Syrstad
5
3 dage siden
Har brugt N’AGE i omkring 10år og har…
Har brugt N’AGE i omkring 10år og har altid fået god vejledning og service. ...
Elton Jensen
5
4 dage siden
Jeg føler mig tryg, hørt og set.
Jeg føler mig tryg og set når jeg kommer hos N'age. Har været hos Ida...
Carina Andersen
5
18. maj 2025
Welcoming and comfortable
Everything about my visit to N’age was comfortable, professional, and welcoming. And the treatments offered...
Alexis Victoria Whiting
5
16. maj 2025
Effektive behandlinger og god…
Effektive behandlinger og god vejledning af kompetente behandlere ...
PIA MARIA VENDEL
5
15. maj 2025
God vejledning både før og under…
God vejledning både før og under behandlingen. Meget tilfreds med resultatet. ...
Tina Linette Richardt
5
14. maj 2025
Professionel behandling
Professionel behandling. Søde behandlere. Kyndig vejledning og er helt igennem tilfreds. ...
Mette
5
12. maj 2025
Professional staff
Professional, kind, and knowledgeable staff! ...
Matilda L