Mød din behandler: Maria Overgaard Brüggert
Hos N’AGE Odense møder du kosmetisk sygeplejerske Maria Overgaard Brüggert, som med stor faglighed og en rolig, grundig tilgang arbejder målrettet med at styrke hudens kvalitet og naturlige udtryk. Maria har et særligt fokus på hudens behov for fugt, fedt og barriereopbygning og arbejder altid ud fra en forståelse for hudens biologi og langsigtede sundhed.
I dette blogindlæg kan du lære Maria Overgaard Brüggert bedre at kende, få indblik i hendes foretrukne behandlinger og hudplejeprodukter samt læse hendes bedste råd til dig, der overvejer en kosmetisk behandling.

Maria Overgaard Brüggert
Alder: 25 år
Klinik: N’AGE Odense
Børn: Ingen
Hudtype: Tør hud med tendens til både fugt- og fedtmangel
Hvilken behandling ville du aldrig kunne undvære?
“Det er næsten umuligt at vælge kun én behandling, fordi jeg arbejder meget helhedsorienteret med huden. Frax 1550 og 1940 er laserbehandlinger, jeg er særligt glad for, da de aktiverer hudens egen evne til at genopbygge sig selv og styrke både struktur og kvalitet.
Jeg får også SkinPen, som stimulerer hudens egen produktion af kollagen og elastin og bidrager til en mere ensartet og stærk hud. Derudover er Profhilo helt fantastisk til at give intensiv fugt og forbedre hudens spændstighed – og så giver den den der ‘jeg ser bare virkelig frisk ud’-glød, som mange efterspørger.
Fælles for behandlingerne er, at de arbejder med hudens egne processer og giver naturlige, gradvise resultater.”
Hvad er dit bedste hudplejetip?
“Mit vigtigste hudplejetip er solbeskyttelse – og ja, gerne faktor 50. Det er ikke noget, man skal være bange for. Tværtimod giver det den bedste beskyttelse, og man behøver faktisk ikke store mængder produkt for at opnå den fulde effekt.
Derudover handler god hudpleje om at have en rutine, man forstår, og som giver mening for ens hud. Jeg arbejder altid ud fra tre simple principper: Forebyg, korriger og beskyt.
Jeg bruger hudpleje fra SkinCeuticals, fordi produkterne er udviklet på baggrund af forskning og dokumenteret effekt. Og så har jeg et lille hverdags-hack: Mange synes, det kan være svært at få lavet aftenrutinen. Mit trick er at tage den lige efter aftensmaden – så er det klaret, inden trætheden melder sig.”
Marias hudplejerutine
Morgen
Hos N’AGE ved vi, hvor vigtigt det er at starte dagen med en målrettet og effektiv hudplejerutine.
- Simply Clean
- Equalizing Toner
- C E Ferulic
- P-Tiox
- H.A. Intensifier
- Triple Lipid Restore 2:4:2
- A.G.E. Advanced Eye
- Advanced Brightening UV Defense SPF 50

Aften
- Simply Clean
- H.A. Intensifier
- P-Tiox
- Triple Lipid Restore 2:4:2
- A.G.E. Advanced Eye
- SkinCeuticals Retinol 0.5

Hvad er dit ultimative favoritprodukt?
“Jeg holder af mange produkter – især i kombination – men hvis jeg kun må vælge ét ud over solbeskyttelse, må det være C E Ferulic. Det er et absolut must for mig.
Produktet beskytter huden mod frie radikaler, som er en væsentlig årsag til både tidlige aldringstegn, pigmentforandringer og ujævn hudtone. Derudover er det helt genialt i forbindelse med behandlinger som Frax og Dual Frax, hvor det faktisk kan forkorte nedetiden med et par dage.”
Marias bedste råd til dig, der overvejer en kosmetisk behandling
“Gå efter en behandler, du føler dig helt tryg ved – én der lytter, spørger ind og er ærlig omkring, hvad der vil give dig det bedste resultat. Også når svaret er, at mindre er mere, eller at en bestemt behandling ikke er det rette valg for dig.
Kosmetiske behandlinger handler ikke om at ændre dit ansigt, men om at fremhæve det smukke, du allerede har, på en sikker og naturlig måde. Derfor er en grundig konsultation og realistiske forventninger helt afgørende.”
