Gæsteblogger Eva Kruse om aldring og ærgerlige folder

Kender du det, at man gennem sit liv altid har et eller andet område af sit udseende, som man har været træt af? Og nogle ”issues” fanger bare ens opmærksomhed mere end andre.

Nogle “issues” har bare ens opmærksomhed

Lige nu er min opmærksomhed på kæbelinjen! Altså, jeg ved godt, at den for mange er i fokus, når vi ældes, men lige nu er den ekstremt udsat. Vi holder dagligt vores hoved i en uheldig stilling på grund af vores mobiltelefoner og andre devices – denne hovedstilling er et så udbredt problem i dag, at den har fået et navn: text neck.

Det uheldige opstår, når man sidder og står med sin mobiltelefon i brysthøjde og ser ned. Det gør vi alle sammen lige nu flere gange i timen. Man skal ikke være mange dage over 40 år, før det let skaber nogle virkelig ærgerlige folder på kæben og halsen – ja, for ikke at tale om de nakkeproblemer, det kan skabe på den lange bane.

“Kæbelinjen er i fokus – og den skal strammes op!”

Hvis du spørger fysioterapeuterne, så siger de, at mobilen skal op i øjenhøjde. Det er bare de færreste af os, der kan holde ud at sidde med armen i en ret vinkel ud fra kroppen særligt længe ad gangen. Så kæbelinjen er kommet i fokus – og skal strammes op!

Jeg gik til Ida Bille Brahe og klagede min nød, og derfor satte vi ind med et forløb, der har særskilt fokus på den udfordrede kæbelinje og ’text neck’-hovedstillingen. Vi har behandlet med Profhilo og Ultherapy.

Resultatet ses tydeligt på før- og efterbillederne

Man sagtens kan se en forandring i både linjen på kæben og i det hele taget huden på kinderne og halsen. Jeg tror nok, at mit perfektionistiske øje egentlig gerne ville kunne bøje mit hoved helt uden folder, og selvom N’AGE-behandlinger kan stramme meget op, kan man altså ikke trylle helt på en +40-årig.

Den sidste del kan kun klares ved, at jeg bliver bedre til at holde hovedet højt og finde en måde at elske mine alderstegn på.

Eva Kruse

Tak til vores mange glade kunder

5
3 dage siden
Føler mig altid set og hørt når jeg…
Føler mig altid set og hørt når jeg kommer i jeres klinik. Har Mille som...
Michelle Hornehøj
5
5 dage siden
Det er fuldstændigt afgørende !
Det er fuldstændigt afgørende for valg af behandlings klinik, at personalet er professionelle , altså...
Helle rokkjær friis
5
14. jan 2026
Nage Hørsholm
Første gang behandling med Skinpen God behandling, rar atmosfære Kommer helt klart igen ...
Maria Elisabeth Christoffersen
5
08. jan 2026
Jeg er så glad for at have fundet en…
Jeg er så glad for at have fundet en klinik som N’AGE✨ Jeg har gået...
Camilla Pedersen
5
08. jan 2026
Professionele
Meget søde og venlige, tryghed og tillid, kan virkelig anbefales 😘 ...
Channe knudsen
5
06. jan 2026
En professionel klinik med atmosfære
Fin modtagelse i Receptionen. En sympatisk og behagelig behandler, som var lyttende, dygtig og empatisk....
Karin Verland
5
02. jan 2026
Meget tilfreds
Dygtig og professionel behandling af Isabella✔️ ...
Nicolas Henriksen
5
29. dec 2025
Jeg får altid en god behandling af Tine…
Jeg får altid en god behandling af Tine hos nage, først i Aarhus og nu...
Tanja Bille Dengsø
5
28. dec 2025
Jeg har det så rart hos N’AGE Østerbro
Jeg har det så rart hos N’AGE Østerbro. Jeg er ekstremt bange for nåle, men...
Anna Vagnkilde
5
28. dec 2025
Super søde og opmærksom personale,
Super søde og opmærksom personale, Som skaber en dejlig og hyggelig stemning, Når man kommer...
gitte ingvardson