Mød din behandler: Iben Flarup

Det er ikke tilfældigt, at N’AGE er Nordens førende kosmetiske klinikkæde. Vi har den højeste sikkerhed, den bedste teknologi på markedet og ikke mindst de skarpeste kosmetiske sygeplejersker, der mestrer deres håndværk med øje for detaljen. I dagens blogindlæg kan du lære én af dem at kende: Iben Flarup er kosmetisk sygeplejerske hos N’AGE Aarhus, og her fortæller hun om, hvilke behandlinger hun sværger til, hendes favoritprodukt – og så giver hun sit bedste råd til dig, der går og overvejer en behandling.

Iben Melholt Flarup

Alder: 36 år

Børn: To drenge på henholdsvis 5 og 8 år

Klinik: N’AGE Aarhus

Hudtype: Kombineret hud med tendens til melasma i panden efter to graviditeter

Hvilken behandling ville du aldrig kunne undvære?

“Jeg er personligt vild med Profhilo! Det er ideelt til at give min hud det fugtboost den har brug for uden at give volumen. Jeg har store kinder fra naturens side, så volumen er ikke noget jeg mangler – endnu.

Profhilo forebygger desuden de træthedstegn, som huden får med alderen ved at stimulere til højere kollagenproduktion. Derudover er jeg kæmpe fan af botox imellem brynene og i panden. Det gør, at bekymringsrynkerne, som ofte hører med til at være mor til to, ikke får lov til at sætte sig fast.”

Hvad er dit bedste hudplejetip?

“En kæmpe anbefaling er at få lagt et skræddersyet hudplejeprogram, der er tilpasset din unikke hudtype og udfordringer. Mine kunder bliver ofte overrasket over, hvor langt man kan komme med god klinisk hudpleje. Huden er vores største organ, og vi skal huske at passe godt på den.

Hvis jeg skulle vælge ét produkt, som er uundværlig i en god hudplejerutine, ville det være solcreme med faktor 50. Hver evig eneste dag. Solen ælder din hud mere end alt andet!”

Ibens hudplejerutine

Morgen

  1. Exfoliating Cleanser
  2. Exfoliating Polish (2-4 gange om ugen)
  3. Blemish + Age Toner
  4. Phlorentin CF
  5. A.G.E. Interrupter
  6. Advanced Brightening SPF50

Aften

  1. Exfoliating Cleanser
  2. Blemish + Age Toner
  3. Resveratrol B E
  4. Retinol 0.3 (3 gange om ugen)
  5. H.A. Intensifier
  6. A.G.E. Eye Complex

Hvad er dit ultimative favoritprodukt?

“Det er virkelig svært kun at vælge ét produkt. Jeg mener, at med Phloretin CF, Retinol 0.3 og Advanced Brightning UV Defense er jeg kommet af med stort set alt min melasma. Sammen med sunde solvaner selvfølgelig!”

Ibens bedste råd til dig, der overvejer en kosmetisk behandling

“Find et sted, hvor du har en god mavefornemmelse – vær gerne kritisk! Start med at booke en tid til en gratis og uforpligtende konsultation, og lad os vejlede dig og sammen lægge den perfekte behandlingsplan for dig.

Vi ved, at der er meget tillid forbundet med det her, og vi ønsker, at du stoler på vores æstetiske blik og naturlige resultater. Man skal føle sig tryg.

Jeg startede faktisk som kunde hos N’AGE, inden jeg tog uddannelsen til kosmetisk sygeplejerske, og der følte jeg mig virkelig tryg.”

Tak til vores mange glade kunder

5
3 dage siden
Jeg havde et virkelig skønt besøg hos…
Jeg havde et virkelig skønt besøg hos N’AGE. Så sød og professionel behandling fra start...
Lærke
5
4 dage siden
Jeg har kommet hos Nage siden 2018 og…
Jeg har kommet hos Nage siden 2018 og har altid haft en rigtig god oplevelse....
Sophia
5
5 dage siden
Rolig atmosfære
Rolig atmosfære, venlige og dygtige personaler. ...
Tina Edgar
5
21. maj 2026
Ingen problemer
Ingen problemer med tidsbestilling - behandling som aftalt og til tiden Meget venlig atmosfære ...
Pauline Rasmussen
5
21. maj 2026
Super professionelle og søde!
Super professionelle og søde! Tydelige og gode resultater. De kan finde på at afslå en...
Marie Capitani
5
19. maj 2026
God kommunikation
God kommunikation, venlig og professionel behandling ...
Liss Christensen
5
18. maj 2026
Virkelig sød og behagelig behandling
Virkelig sød og behagelig behandling. Super dygtigt og professionelt personale, som altid gør oplevelsen lækker...
Mathilde
5
17. maj 2026
Meget dejligt sted med venlig og…
Meget dejligt sted med venlig og informativ betjening. Føler sig lidt i særklasse. Mere end...
Janni
5
15. maj 2026
Har altid været tilfreds
Har altid været tilfreds, skønne behandler, som altid vil en det bedste. Og et meget...
Susanne jensen
5
12. maj 2026
Kanon oplevelse
Når man træder ind ad døren i klinikken i Odense, bliver man bare mødt med...
Magnus