Mød din behandler

Ida Fregerslev Thomsen

Hos N’AGE er vi meget stolte af at have kosmetisk sygeplejerske Ida Fregerslev Thomsen i netop vores klinik på Østerbro. Ida har flere års erfaring hos N’AGE, og hendes faglige stolthed er tydelig i alt, hvad hun gør, og især hendes tilgang til kosmetiske behandlinger er præget af ordentlighed og nærvær, hvilket repræsenterer en komplet N’AGE-oplevelse. I blogindlægget her kan du lære hende bedre at kende, læse om hendes favoritbehandlinger og -produkter, samt få Idas allerbedste råd.

ida thomsen

Ida Fregerslev Thomsen

Alder: år

Klinik: N’AGE Østerbro

Børn: Ingen børn

Hudtype: Kombineret hud. Overordnet tør hud med tendens til olieret T-zone og forstørrede porer

Hvilken behandling ville du aldrig kunne undvære?

“Jeg er som alle andre hos N’AGE stor fan af kombinationsbehandlinger, da hver behandling har en unik funktion. Forebyggelse og skulpturering er mine fokuspunkter.

Til forebyggelse og reduktion af de mimiske samt statiske linjer, som jeg får i min pande og mellem brynene, er min absolutte favorit behandling botox. Botox reducerer netop disse linjer og skaber samtidig en udglattet, jævn hudstruktur, som jeg elsker.

En anden favorit til forebyggelse er Profhilo, som er en højkoncentreret hyaluronsyreinjektion. Denne biostimulator understøtter min egen produktion af kollagen og elastin, mens den også hjælper med at opretholde fugtbalancen og spændstigheden i huden på en naturlig måde.

Sidste uundværlige behandling er Restylane. Jeg bruger filler til at skabe et flot, harmonisk udseende ved at definere og løfte de nødvendige områder en smule. “Less is more” er mit motto. Jeg ønsker altid at skabe et flot naturligt resultat, hvor man ikke nemt kan se, hvor der er blevet gjort noget, men man blot kan se en overordnet forbedring.”

Hvad er dit bedste hudplejetip?

“Investere i klinisk hudpleje produkter! Jeg plejer at sige, at man skal se sin hudplejerutine som en hjemmebehandling, og derved forlænger man resultatet af de gode behandlinger man får i klinikken. Det svarer til at gå hos tandlægen et par gange om året, men ikke børste tænder hver dag. Klinisk hudpleje trænger dybere ned i huden og gør brug af en række aktive ingredienser, som vil gøre en synlig forskel for din hud.

Vigtigst af alt – brug ALTID en solfaktor 50, som dækker for UVA- og UVB-stråler! Dit ansigt er eksponeret for skadelige UVA stråler hver eneste dag, om der er overskyet eller ej. Solskader i huden viser sig senere i livet som pigmentering og rynker. Det bedste, du kan gøre for din hud, er altså at beskytte den allerede fra en tidlig alder – og bedre sent end aldrig!”

Idas hudplejerutine

Morgen

  1. Cleansing Complex
  2. Exfoliating Polish (2-3 gange i ugen)
  3. Complextion Renewal Pads
  4. C E Ferulic 
  5. H.A Intensifier
  6. Triple Lipid Restore
  7. Youth Eye Complex 
  8. Smart Tone Broad Spectrum SPF50

Aften

  1. Cleansing Complex
  2. Complexion Renewal Pads 
  3. Exfoliation Accelerator 
  4. Wrinkle + Texture Repair 
  5. Triple Lipid Restore 2:4:2
  6. Youth Eye Complex

Hvad er dit ultimative favoritprodukt?

“Det må uden tvivl være Youth Eye Complex. Jeg har længe døjet med dehydreret og mørke rander, og her har den været en seriøs gamechanger!

Den indeholder blandt andet mikroindkapslet hyaluronsyre, som fugter øjenområdet dybt nede i huden, og skaber en “plumping”-effekt med det samme. Den beskytter samtidig den sarte hud med sine antioxidante egenskaber, og samtidigt lysner den mørke rander. Kæmpe anbefaling herfra!”

Idas bedste råd til dig, der overvejer en kosmetisk behandling

“Vær nysgerrig og åben. Book en gratis uforpligtende konsultation, og bliv klogere på, lige præcis hvilke behandlinger som er relevante for dig, og hvad de kan gøre. Vi arbejder altid ud fra en naturlig og holistisk tilgang, hvor vi gennem vores professionelle vejledning ønsker, at man som kunde opnår det resultat, man drømmer om og bliver den bedste udgave af sig selv – ikke en anden.”

Tak til vores mange glade kunder

5
3 dage siden
Altid en dejlig oplevelse
Altid en dejlig oplevelse , Josefine gør det rigtig godt , jeg har altid glædet...
Aziza
5
4 dage siden
Rigtig god oplevelse
Rigtig god oplevelse. Professionel behandling og god kundeservice. ...
Lis
5
14. aug 2026
Professionelt og dygtigt personale
Professionelt og dygtigt personale, der altid får en til at føle sig godt tilpas og...
Katrine Kirkegaard
5
10. aug 2026
Personlig vejledning og naturlige, elegante resultater
Jeg er rigtig glad for Nage på grund af deres personlige tilgang, som er skræddersyet...
Valerie Kudera
5
07. aug 2026
Naturligt resultat - bedste udgave af mig selv :)
Jeg fik Restylane i læberne med præcis det resultat jeg ønskede: mine naturlige læber, bare...
Helle Michelsen
5
06. aug 2026
Rigtig god betjening og service hver…
Rigtig god betjening og service hver gang. ...
Sara Maria Riiser
5
02. aug 2026
Josephine er meget sød og dygtig til at…
Josephine er meget sød og dygtig til at lytte til ens ønsker. Jeg synes mine...
Diæthuset - Irene Feely
5
30. jul 2026
Meget sød og professionel personale og…
Meget sød og professionel personale og flotte lokaler. Kommer igen! ...
Amanda Krantz
5
28. jul 2026
N’age-firmaet er yderst professionelt
N’age-firmaet er yderst professionelt. Sisse er den bedste skønhedstekniker, jeg nogensinde har haft. Klinikken er...
Lisette Soto
5
26. jul 2026
I am so happy with my recent experience…
I am so happy with my recent experience and result from restylane eye treatment! Hugely...
DIMITROVA VERA