Mød din behandler: Rebecca Rovsing

Hos N’AGE er vi meget stolte af at have kosmetisk sygeplejerske Rebecca Rovsing i vores klinik i Kgs. Lyngby. Rebeccas faglige stolthed skinner igennem i alt, hvad hun laver, og hendes tilgang til kosmetiske behandlinger er præget af nærvær, æstetik og professionalisme – alt sammen med til at skabe den fulde N’AGE-oplevelse.

I blogindlægget her kan du lære hende bedre at kende, læse om hendes favoritbehandlinger og -produkter samt få Rebeccas allerbedste råd.

Rebecca Rovsing

Alder: 29 år

Klinik: N’AGE Kgs. Lyngby

Børn: Ingen børn, men en kælekanin, der hedder Bolo

Hudtype: Generelt en stærk og modstandsdygtig hud, men får udbrud af hormonelle årsager afhængigt af hvor jeg er i min cyklus.

Hvilken behandling ville du aldrig kunne undvære?

“Jeg er helt vild med både Botox og SkinPen – de gør en kæmpe forskel for min hud. Jeg elsker, når min hud ser frisk, jævn og glødende ud, og det er præcis, hvad de behandlinger giver mig.”

Hvad er dit bedste hudplejetip?

“Retinol og SPF 50 året rundt! Og så skal man ikke undervurdere effekten af god søvn – det er virkelig undervurderet, når det kommer til hudens udstråling.”

Rebeccas hudplejerutine

“Jeg bruger udelukkende ZO Skin Health og har fundet en rutine, der fungerer rigtig godt for mig.”

Morgen

  1. ZO Gentle Cleanser og Dual Action Scrub (4-5 gange om ugen)
  2. Complexion Renewal Pads
  3. Firming Serum
  4. H.A. Intensifier
  5. Daily Power Defense
  6. Smart Tone Broad Spectrum SPF 50
ZO Gentle Cleanser / Dual Action Scrub / Complexion Renewal Pads / Firming Serum / H.A. Intensifier / Daily Power Defense / Smart Tone Broad Spectrum SPF 5

Aften

  1. ZO Gentle Cleanser
  2. Complexion Renewal Pads
  3. Enzymatic Peel
  4. Daily Power Defense
  5. Retinol Skin Brightener 0,5 eller Wrinkle + Texture Repair (ca. 3 gange om ugen)
  6. Firming Serum (ca. 4 gange om ugen)
ZO Gentle Cleanser / Complexion Renewal Pads / Enzymatic Peel / Daily Power Defense / Retinol Skin Brightener 0,5 / Wrinkle + Texture Repair / Firming Serum

Hvad er dit ultimative favoritprodukt?

Mit ultimative yndlingsprodukt(er) må være Daily Power Defense og Retinol Skin Brightener 0,5. Men jeg elsker generelt bare ALT fra ZO Skin Health.”

Rebeccas bedste råd til dig, der overvejer en kosmetisk behandling

“Hvis du går med tankerne om at få lavet en kosmetisk behandling så ville mit bedste råd være at prøve og glemme nogle af de fordomme der kan florere nogle steder, og keep an open mind. Der kan stadig være tabu forbundet med at få lavet kosmetiske behandlinger, men sagen er, at det er for alle”

Tak til vores mange glade kunder

5
10 timer siden
Meget sød
Meget sød, personlig og professionel behandling. Føler mig godt tilpas og tryg når jeg få...
Mette Rehfeld
5
1 dag siden
Fantastisk behandling som altid♥️🙏🏻
Fantastisk behandling som altid♥️🙏🏻 ...
Dorthe Ingerslev
5
2 dage siden
Altid godt!
Det er altid en rigtig god oplevelse hos Nage, god rådgivning og dygtigt personale
Simone Halberg
5
2 dage siden
Jeg bliver altid mødt med et smi
Jeg bliver altid mødt med et smil ved ankomst og jeg fik god vejledning og...
Maja Yhman
5
08. dec 2025
Jeg elsker at komme hos N’AGE
Jeg elsker at komme hos N’AGE. At lande varmt og lækkert. At få kyndig vejledning....
Sophie Bech
5
05. dec 2025
Stor tilfredshed med behandlingerne
Jeg har fået behandlinger i Vejle, og alle jeg har mødt, har været både venlige...
Katharina
5
01. dec 2025
Tryghed
Som førstegangskunde føler jeg mig i trygge og kompetente hænder hos jer ...
Merete
5
01. dec 2025
Altid god og professionel vejledning
Altid god og professionel vejledning ...
Marianne Dahl
5
30. nov 2025
Sød og kompetetent personale
Sød og kompetetent personale. Er meget glad for behandlingen og for at komme hos Rebecca....
Mie Bergman
5
28. nov 2025
Jeg er altid
Hejsa Som altid er jeg tryg,når jeg møder op, Tillidsskabende,dejligt personale. De bedste anbefalinger herfra....
Dorte Tønnesen