Hvordan føles det aldrig at skulle barbere sig igen?

Barbering, voksning, sugaring og epilering – om og om igen som et evighedsprojekt med røde knopper, irriteret hud og indgroede hår til følge.

Jeg har altid selv brugt barbering som primær hårfjerningsmetode – og som mange andre har jeg kæmpet med irriteret hud, indgroede hår og stikkende hårvækst allerede få dage efter,” siger Ussa, som er kosmetisk sygeplejerske hos N’AGE i Vejle.

Da jeg første gang hørte om permanent hårfjerning med IPL, tænkte jeg: ”Kan det virkelig passe, at man med et lysglimt kan erstatte besværlige hårfjerningsmetoder og blive permanent hårfri?” Det lød næsten for godt til at være sandt. Jeg blev nødt til at se resultaterne for mig selv,” fortsætter Ussa.

Efter at være blevet behandlet med IPL for permanent hårfjerning er Ussa ikke i tvivl om sin mening: “Det er det bedste, jeg har gjort for mig selv. Ikke mindst på grund af al den tid, jeg sparer, men også fordi jeg nu slipper for de bivirkninger, som var forbundet med barbering. Min hud er blevet smuk og silkeblød.”

Roll Roycen inden for hårfjerning

Hos N’AGE anvender vi den nyeste teknologi inden for hårfjerning, IPL Nordlys fra Ellipse. Den fungerer ved, at lyshovedet opvarmer og destruerer hårroden. Hår har vækstcyklusser på tre faser, og IPL-maskinen kun fjerne hår i de aktive hårsække. Derfor er 6-12 behandlinger nødvendigt for et permanent resultat. Efter en behandling vil der gå 2-3 uger, hvorefter håret skubbes ud af sin follikel og falder ud.

“Det er Rolls Roycen indenfor hårfjerning,” siger Ussa. 
Det er den nyeste teknologi, som er mere effektiv, fordi den fjerner flere hår ad gangen, så kunden skal bruge mindre tid pr. gang og have færre behandlinger. Samtidig er den mere skånsom, fordi den simpelthen er bedre til at identificere hårsækken og dermed rammer mere præcist.”

Fjerner også mørke hår på mørk hud

Maskinen identificerer de mørke hår i kontrast til den lysere melamin i huden. Traditionelt har man derfor kun kunnet behandle mørke hår på lys hud. Med den nyeste teknologi, som vi bruger hos N’AGE, kan vi både behandle mørke hår på mørk hud samt lysere hår end tidligere.

Trods kontrastforskellen mellem min hudtone og hårets farve ikke er så stor, så virker det! Allerede efter første behandling oplevede jeg en stor reduktion af hårene samt at hårenes struktur blev meget finere Det er ret banebrydende inden for hårfjerningsteknologi,” siger Ussa.

Læs mere om permanent hårfjerning med IPL >>

Prisen for hårfjerning varierer efter område, men starter fra 500 kr. Ved behandling af flere områder betaler du fuld pris på det dyreste område og får altid 50% på alle øvrige områder.

Book din tid her >>

Tak til vores mange glade kunder

5
7 timer siden
N'Age er dyrt men det hele værd
N'Age er dyrt men det hele værd, hvis du har råd. Behandlerne er topprofessionelle, og...
Ane S.
5
8 timer siden
Jeg er meget glad for at bruge N’AGE
Jeg er meget glad for at bruge N’AGE. Har brugt stedet længe, og jeg fortsætter....
Emmely Hansen
5
5 dage siden
Behagelig oplevelse
Min behandler var utrolig sød og ikke mindst dygtigt. Jeg følte mig meget tryg. Der...
Isabella Knudsen
5
16. feb 2026
I had a SkinPen microneedling treatment…
I had a SkinPen microneedling treatment with Isabelle at N’Age Frederiksberg, and it was fantastic....
Eva
5
16. feb 2026
Altid god og sikker behandling
Har fået behandling hos N’AGE en del gange. Det er professionelle behandlere, der har stor...
Jo Leick
5
15. feb 2026
Rigtig fine oplevelser begge gange
Rigtig fine oplevelser begge gange, jeg har været til behandling. Jeg er overordnet tilfreds med...
Sandra
5
15. feb 2026
Jeg oplevede en meget venlig og…
Jeg oplevede en meget venlig og professionel behandling. Syntes det virker meget ordentligt at man...
Dorte
5
14. feb 2026
God oplevelse
Det er altid en god oplevelse med venlig og professionelt personale ...
Bente Roed
5
13. feb 2026
Største anbefaling af Liv i klinikken i Aarhus
Blevet behandlet af Liv i Aarhus, og hun er den mest kompetente og fagligt dygtige...
Ida Nyby
5
12. feb 2026
Jeg kan varmt anbefale Alberte Smilla…
Jeg kan varmt anbefale Alberte Smilla Holm Riis hos N’AGE i København! Fra første konsultation...
Zhino