Behandlernes behandlinger: Simone deler sine hemmeligheder til en smuk, glat hud!

Simone Gadeberg er 30 år, mor til to piger og kosmetisk sygeplejerske hos N’AGE i Vejle. Simone har døjet med grov, pigmentplettet hud, som blev forværret under hendes graviditet:

Det var en ond cirkel, som jeg ikke kunne komme ud af. Når jeg havde uren hud, udtørrede jeg den med alverdens aknecremer og rens, da jeg ikke vidste bedre. Under min uddannelse på N’AGE ACADEMY blev jeg
vejledt af eksperterne – mine dygtige kollegaer hos N’AGE – i, hvordan min hud skulle plejes, både i forhold til kosmetiske behandlinger og min hudplejerutine
.”

Og Simones resultater taler for sig selv:

Resultaterne er tydelige på Simones hud – hun har ikke makeup på huden, kun øjne og øjenbryn.

Glat, smuk hud med peelings og IPL

Simone har opnået sit fantastiske resultat ved at kombinere to kosmetiske behandlinger:

Jeg har fået en enkelt Salicylsyre peeling. Behandlingen har renset og eksfolieret min hud helt i bund, så fin, ny hud kom frem. Jeg skallede et par dage, men min nye, glatte og rene hud var bestemt værd at skalle for!

Udover Salicylsyre peeling er Simone blevet behandlet med IPL til hudforyngelse, som anvender en lysteknologi, der identificerer og eliminerer farvede elementer i huden, såsom karprængninger og pigmentering, samt generelt udglatter din hudstruktur:

I de første dage efter min IPL behandling, kunne jeg se, at mine pigmentpletter trådte mere frem. Herefter afstødte huden det. Tonen i min hud er nu meget mere jævn, og min hudstruktur er helt glat. Kombinationen af de to behandlinger til forbedret hudstruktur og -tone betyder, at jeg nu genkender mig selv igen, når jeg ser mig i spejlet.”

Effektive resultater med din hjemmerutine

Hos N’AGE har vi en holistisk tilgang til hudpleje. Vi tilbyder dig derfor også altid en hudanalyse samt et skræddersyet hudplejeprogram til at forebygge og forbedre din hud samt bevare effekten af din kosmetiske behandling.

Jeg startede med et skræddersyet hudprogram fra SkinCeuticals. Her gik jeg ”all in”, da jeg bestemte mig for, at NU skulle min hud altså forbedres! Jeg bruger først Phloretin CF, som beskytter huden mod frie radikaler og reducerer pigmentforandringer. Derefter bruger jeg Retexturing Activator, som både fugter og peeler, så huden bliver frisk og strålende. Som dagcreme anvender jeg Tripple Lipid, der fugter min hud uden at fedte og er fantastisk at lægge makeup på! Om natten bruger jeg Reservatrol BE, som er et stærkt antioxidant serum, der giver huden den fineste glød og spændstighed – det ligner, du har fået en behandling over natten!
Køb dine produkter her >>

Som supplement blev jeg anbefalet en Dermaroller, som jeg ruller med 1-2 gange om ugen. Dermaroller’en er nu min bedste ven og et ”hemmeligt” våben mod dårlig hud og manglende glød. Skal jeg til fest, sørger jeg altid for at rulle aftenen før. Jeg får nemlig en helt særlig glød i ansigtet dagen efter. Tilmed så optager min hud produkterne 200 gange bedre, da porene åbnes, og blodcirkulationen øges. Det er en win-win!

Køb din Dermaroller her >>

Til sidst har Simone et råd til alle med samme problematik:

“Tag kampen op! Der er ingen grund til at være ked af din hud, når du bare kan få et par simple behandlinger, et ordentligt hudplejeprogram og rulle derhjemme engang imellem, så du kan være GLAD for din hud. Det gør virkelig meget for mig i min hverdag!”

Book din behandling her >>

Tak til vores mange glade kunder

5
2 dage siden
Dejligt sted og skønne rammer.
Dejligt sted og skønne rammer. Profesionelt og service i top. ...
Helle Ditlev
5
3 dage siden
Vejle, proffesionel og god vejledning
Vejle: Super professionel og sørger hele tiden for at man er ok og med på...
Anne
5
4 dage siden
Professionel behandling
Professionel, nærværende og lyttende personale. Meget tilfreds med behandling og resultat og virkelig god service....
Lene
5
03. jul 2025
Jeg sætter stor pris på mine…
Jeg sætter stor pris på mine behandlinger i hænderne på top professionelle folk. Flotte resultater...
Kunde
5
01. jul 2025
Absolut skinpen behandling
Efter 2 behandlinger med Skinpen behandling,var der en markant finere struktur samtidig blev mine solskader...
Lena andersen
5
01. jul 2025
Very professional and high standard service
I’ve been going to N’age for Botox in my forehead and brows. The intake process...
Lauren
5
30. jun 2025
Personlig betjening og en interesseret…
Personlig betjening og en interesseret og venlig behandler. ...
Vibeke
5
29. jun 2025
Absolut super service
Absolut super service, modtagelse og behandling!! De ‘ser’ mig og justerer behandlingen hver gang til...
Malene Bak Sko
5
27. jun 2025
Rigtig god og professionel oplevelse
Rigtig god og professionel oplevelse, man føler sig i trygge hænder, og man bliver ikke...
Anne-Sophie L.
5
27. jun 2025
Det er den mest professionelle…
Det er den mest professionelle behandling jeg nogensinde har fået og wauw at flot resultat....
Louise