Kombinationsbehandlinger: Rikke Mays tips og tricks til dig i trediverne

Hos N’AGE elsker vi, når vores smukke ambassadør Rikke May besøger os til hendes faste kombinationsbehandlinger. Udover at være N’AGEs ansigt udadtil deler hun nemlig de samme værdier som os. For både Rikke og os handler det ikke om at ændre. Det handler om at optimere. Rikke besøger os blandt andet for at forbygge ”kalkunhals” i kombination med reducering af de uønskede linjer og rynker. I dagens blogindlæg fortæller vi om Rikke Mays seneste besøg, og hvilke kombinationsbehandlinger du som kvinde i trediverne kan forebygge og optimere med.

Opstrammende effekt på ”kalkunhalsen”

kombinationsbehandling

Med 37 somre bag sig ved Rikke, hvilke ”problemer” man kan møde i trediverne. Rikke får som en del af sin kombinationsbehandling, en hyaluronkur kaldet Profhilo. Profhilo har en opstrammende effekt, hvilket netop kan sætte en stopper for den ærgerlige ”kalkunhals” – eller i hvert fald udskyde den. At holde sig ung og frisk at se på handler ikke nødvendigvis kun om at behandle de områder, der udadtil syner kritiske. Det handler lige så vel om at forebygge de problemområder, der med tiden kan blive et irritationsmoment.

Men hvorfor er Profhilo så effektiv? Ja, det handler ganske enkelt om at styrke kollagenniveauet i de behandlede områder for at fremme den naturlige produktion og for at binde fugt.

Botulinum Toxin har ikke blot én effekt

Som vores kosmetiske sygeplejerske, Christian, påpegede ved Rikkes seneste besøg, så er vi mange med høj muskelaktivitet i ansigtet. Rikke er en af dem, og hun bliver derfor behandlet med Botulinum Toxin (også kendt som botox) i panden og bekymringsrynken for at undgå de uønskede linjer. En række af vores kunder, heriblandt også Rikke, oplever derudover at muskelaktiviten beroliges og evt. spændingshovedpine aftager. Hos N’AGE er vi kosmetiske sygeplejersker, og vi vejleder derfor ikke direkte baseret på medicinsk indikation. Vi definerer det derfor som en sidegevinst.

”At få foretaget kombinationsbehandlinger hos N’AGE er altafgørende for mig – jeg kan simpelthen ikke længere leve uden.” – Rikke May.

Nysgerrig på andre kombinationsbehandlinger? Vi har tidligere skrevet et blogindlæg om 4 fantastiske kombinationsbehandlinger med Restylane. Læs indlægget her.

Tak til vores mange glade kunder

5
3 dage siden
Jeg havde et virkelig skønt besøg hos…
Jeg havde et virkelig skønt besøg hos N’AGE. Så sød og professionel behandling fra start...
Lærke
5
4 dage siden
Jeg har kommet hos Nage siden 2018 og…
Jeg har kommet hos Nage siden 2018 og har altid haft en rigtig god oplevelse....
Sophia
5
5 dage siden
Rolig atmosfære
Rolig atmosfære, venlige og dygtige personaler. ...
Tina Edgar
5
21. maj 2026
Ingen problemer
Ingen problemer med tidsbestilling - behandling som aftalt og til tiden Meget venlig atmosfære ...
Pauline Rasmussen
5
21. maj 2026
Super professionelle og søde!
Super professionelle og søde! Tydelige og gode resultater. De kan finde på at afslå en...
Marie Capitani
5
19. maj 2026
God kommunikation
God kommunikation, venlig og professionel behandling ...
Liss Christensen
5
18. maj 2026
Virkelig sød og behagelig behandling
Virkelig sød og behagelig behandling. Super dygtigt og professionelt personale, som altid gør oplevelsen lækker...
Mathilde
5
17. maj 2026
Meget dejligt sted med venlig og…
Meget dejligt sted med venlig og informativ betjening. Føler sig lidt i særklasse. Mere end...
Janni
5
15. maj 2026
Har altid været tilfreds
Har altid været tilfreds, skønne behandler, som altid vil en det bedste. Og et meget...
Susanne jensen
5
12. maj 2026
Kanon oplevelse
Når man træder ind ad døren i klinikken i Odense, bliver man bare mødt med...
Magnus